Ukrayna’nın Kiev Şehrine Yönelik Sektörel Ticaret Heyeti Başarıyla Gerçekleştirildi…

Ağaç Mamülleri ve Orman Ürünleri Sektörü; bu kez de Ukrayna’daydı. Mobilya, kağıt, ahşap eşya ve orman ürünleri sektörlerinin temsilcileri yorulmak bilmiyor…Azerbaycan, Kuzey Irak ve Fas’tan sonra bu kez de Ukrayna’da karşılıklı işbirliğini ve ticaret imkanlarını geliştirmek için bir heyet düzenleyen sektör, başarılı gelişmelere imza atarak Türkiye’ye döndü..!

Ekonomi Bakanlığı koordinatörlüğü, TİM işbirliği ve Genel Sekreterliğimiz organizasyonunda ülkemiz ihraç ürünlerinin tanıtımı, ihracatçı firmalarımızın dış pazardaki paylarında artış sağlanması ve iki ülke iş çevreleri arasındaki işbirliği imkanlarını arttırabilmek amacıyla, 02-05 Ekim 2013 tarihleri arasında resmi ve özel sektör temsilcilerinden oluşan bir heyetle Ukrayna’nın Kiev şehrinde Ağaç Mamulleri ve Orman ürünleri sektörüne yönelik bir “Sektörel Ticaret Heyeti” programı gerçekleştirildi.

Türkiye’nin dış ticareti, ekonomik yapısı ve yatırım olanaklarının Ukrayna iş çevrelerine tanıtımı ile iş adamlarımızın anılan ülke iş çevreleriyle gerek ticaret gerekse yatırım konularını görüşebilecekleri bir imkan yaratan heyet programına 19 Türk firması ve toplam 23 kişi katılım sağladı.

Program kapsamında;

  • 02 Ekim 2013  tarihinde Kiev Sanayi ve Ticaret Odası Başkan Yardımcısı Mr. Alexander Shorubalka tarafından heyete Türkiye’den ve Ukrayna’dan katılan firmalara genel bilgi verilerek, heyetin her iki taraf için de faydalı geçmesi temennileri dile getirilmiştir. Ögleden sonra ise; T.C. Kiev Büyükelçisi Sayın Mehmet SAMSAR heyetin tüm katılımcıları tarafından ziyaret edilmiş, kendisinden Ukrayna, ekonomisi ve faydalı bilgiler alınmıştır
  • 03 Ekim 2013  tarihinde Opera Hotel’de ikili iş görüşmeleri yapılmış ve 47 Ukraynalı firma ile ikili iş görüşmeleri gerçekleştirilmiştir . İkili iş görüşmelerinin ardından, Ukrayna’nın en büyük mobilya alış-veriş merkezi olan 4Room firmasının sahibi ile görüşme gerçekleştirilmiştir. Anılan firmanın sahibi Mr.Aloyan ARTHUR  heyete katılan tüm yetkililer ile birlikte  toplantı yapmıştır.
  • 04 Ekim 2013  tarihinde Ukrayna Sanayi ve Ticaret Odası Asya ve Afrika Ülkeleri Direktörü Sayın Mr.Yuriy TSARYTSYNSKY ziyaret edilmiştir. Orta Anadolu Ağaç Mamulleri ve Orman Ürünleri İhracatçıları Birliği Yönetim Kurulu Başkanı Sayın Ahmet KAHRAMAN ile birlikte karşılıklı sorular cevaplandırılmış ve iyi dilekler temennisinde bulunulmuştur. Ayrıca, 2 ayrı fuarın birarada yapıldığı “Kiev Design Living Tendency Fair” ve “Furniture Tecnologies, Components, Textiles Fair” fuarları ziyaret edilmiştir. Heyet, Ukraynalı firmaları standlarında ziyaret etme fırsatı bulmuş olup, aynı zamanda ürünleri de yakından görme şansına sahip olmuştur.

GALERİ Tümünü Gör